Dzisiaj

             Castelbar International Song Contest był najstarszą tego typu imprezą muzyczną w Irlandii. Pierwszy festiwal z tego cyklu odbył się w 1966 roku. Na początku miał to być konkurs przeznaczony tylko dla kompozytorów i autorów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Dominowała muzyka folkowa, ballada, rock i oczywiście pop, określany wtedy jako light music. Do konkursu festiwalowego dopuszczano zwykle około 20 - 30 utworów nadesłanych na taśmach magnetofonowych z całego świata. Polskie akcenty na tym festiwalu to występy w 1973 roku Stana Borysa, Krzysztofa Krawczyka, Sławomira Żaka oraz kilka lat później Krystyny Prońko i Grzegorza Markowskiego. W 1974 roku konkursem zainteresowali się czołowi brytyjscy kompozytorzy m.in. Ray Davies, założyciel i lider legendarnego już zespołu rockowego The Kinks oraz Tony Hatch, kompozytor piosenek dla popularnej także w Polsce Petuli Clark, która dała niezapomniany występ w Sopocie w 1980 roku. 

             I właśnie ze względu na silną konkurencję oraz bardzo wysoki poziom konkursu, tę 9.edycję CISCO uważa się za jedną z bardziej wymagających i trudnych. Na odbywającym się w dniach 7 - 11 października 1974 roku festiwalu, Polskę będzie reprezentować Anna Jantar z piosenką pt. „Tak wiele jest radości“. Do historii przeszły już słowa Lesa Reeda - świetnego brytyjskiego kompozytora, który na łamach gazety „Irish Independent“ powiedział po festiwalu: "Dotychczas znałem dwie piosenkarki obdarzone tak czystym głosem i silną ekspresją. Były to: Vicky Leandros i Nana Mouskouri. W Castelbar, na festiwalu "Cisco'74" poznałem trzecią: Polkę, Annę Jantar." III nagroda dla Anny Jantar była sporym sukcesem. Po konkursie, w wywiadzie dla prasy poznańskiej Anna Jantar wspominała: „Festiwal ten różni się od podobnych imprez tego typu, gdyż rozgrywany jest w trzech kategoriach piosenek: pop, folk song i country and western. Największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria pop, która zdecydowanie dominowała w Castlebar. Zaprezentowano przeszło 30 piosenek w tej konwencji stylistycznej. Na ten festiwal przesyłają swe kandydatury kompozytorzy i autorzy tekstów niemal z całej kuli ziemskiej. Wielu naszych kompozytorów przesłało pod adresem organizatorów swe muzyczne propozycje. Spośród kilkudziesięciu tamtejsza komisja zakwalifikowała jedną: piosenkę Adama Skorupki z tekstem Jacka Korczakowskiego „Tak wiele jest radości“. Twórcy tej piosenki zwrócili się do mnie, abym ją wykonała w Castlebar".

            Anna Jantar wracała kilkakrotnie do tej piosenki śpiewając ją w 1975 roku na KFPP w Opolu, oraz realizując już pod koniec swojej krótkiej kariery niezapomniany teledysk do telewizyjnego Koncertu Życzeń. Materiał ten można obejrzeć w zakładce wideo. Nie zachowało się wiele wspomnień z festiwalowej przygody Anny Jantar na „zielonej wyspie“. Wycinek z prasy irlandzkiej i słowa Ani: „I am enjoying my stay in Ireland very much, particularly since it is a country I have always wished to visit“ - to wszystko co udało nam się odnaleźć.

Anna Jantar prasa

Anna Jantar w Castlebar (1974)

            W najbliższy weekend, 18 i 19 lipca w ramach IV Rzeszowskiego Święta Wokalnego odbędzie się koncert: "Ku pamięci Jantar". Wokaliści programu The Voice of Poland oraz uczestnicy odbywających się tam warsztatów wokalnych wykonywać będą na scenie rzeszowskiego Rynku przeboje Słonecznej Gwiazdy, która jak widać inspiruje i fascynuje także młode pokolenie. Szczegóły w prasie lokalnej i internecie (www.rzeszow-news.pl).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

            11 lipca swoją 90. rocznicę urodzin obchodziła Mama Anny Jantar - Pani Halina Szmeterling. Tyle piękna zebrało się w jednym człowieku, skromności, mądrości i siły... Tak wiele jest radości, dzięki Pani - Pani Halino! Najserdeczniejsze życzenia od fanów Anny!

Anna Jantar Halina Szmeterling