Dzisiaj

Anna Jantar... w filatelistyce!

  IMG_1061.jpg        10 czerwca to szczególna data w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Tego dnia, 73 lata temu urodziła się Anna Jantar - wybitna artystka, która wyśpiewała nam lata 70-te. W ten szczególny dzień Poczta Polska przygotowała piękną niespodziankę - znaczek z wizerunkiem Anny Jantar według projektu Agnieszki Sancewicz.

        Okazji do wspomnień i refleksji będzie sporo w najbliższych dniach. TVP Kultura zaprasza do oglądania programów wspomnieniowych z Anną Jantar:

        - 10 czerwca o godz. 7:00 Koncert: Tyle słońca. Przeboje Anny Jantar. cz. 1

        - 17 czerwca o godz. 7:00 Koncert: Tyle słońca. Przeboje Anny Jantar. cz. 2

        - 02 lipca o godz. 17:15 Niedziela z ... twórczością Anny Jantar.

Na platformie VDO TVP moźna również obejrzeć wspomnienie o Annie pt. "Tacy byliśmy" emitowane po raz pierwszy 3 czerwca b.r.

         Trwa 60. KFPP w Opolu. Powodów do wspomnień i wzruszeń na pewno będzie mnóstwo. Natomiast już 22 czerwca w Ursynowskim Centrum Kultury w Warszawie odbędzie się finał Ogólnopolskiego konkursu Piosenek Anny Jantar "Tyle słońca w całym mieście". Obok laureatów na scenie wystąpi również z własnym recitalem Natalia Kukulska.

 

 

 

   

Warszawa, Reymonta 21

3392552VB52_3455894768024702_2065451774011452562_n.jpg          11 kwietnia o godz. 10:00 na warszawskich Bielanach, w domu przy ul. Reymonta, w którym mieszkali Anna Jantar i Jarosław Kukulski, odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu Im właśnie poświęconego.

           Zostali w sercach i wspomnieniach swoich sąsiadów, przyjaciół, mieszkańców Bielan - przeczytać można w mediach społecznościowych Burmistrza Dzielnicy Bielany - Grzegorza Pietruczyka. Na falach radia RMF FM burmistrz dodał jeszcze, że data odsłonięcia muralu jest nieprzypadkowa. 11 kwietnia - to bowiem data ślubu Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Wybór wydaje się więc trafny i słuszny.

         Autorem tego wzruszającego i pięknego projektu jest grafik - Adam Źebrowski. Na uroczystości odłonięcia muralu będzie obecna córka Anny i Jarosława - Natalia Kukulska.

        "Źycia mała garść"- to tytuł piosenki i koncertów, podczas których wzruszaliśmy się kilka lat temu, wspominając Annę Jantar i Jarosława Kukulskiego. Ich życia mała garść pozostała z nami - na zawsze.

Fot. media społecznościowe dzielnicy Bielany.

 

 

 

14 marca 2023

Bildschirmfoto_2023-03-12_um_19.56.46.png"Najtrudniejszy pierwszy krok" - pierwszy, wielki przebój Anny Jantar stał się piosenką wszech czasów, wielokrotnie nagrywaną i interpretowaną. Ale początki tego utworu wcale nie były łatwe, premiera hitu na KFPP w Opolu w 1973 roku przeszła bez echa.  Mozolnie, z wielkim trudem piosenka wspinała się na listy przebojów, aby wreszcie zwycieżyć. Udało się! Na polskiej scenie muzycznej pojawiła się wtedy młoda, czarnowłosa piosenkarka - Anna Jantar. Tak rozpoczęła swoją przygodę z muzyką.

W 1975 roku na gościnnych występach w Niemczech Anna zaśpiewała ten swój pierwszy, wielki hit po niemiecku. "Jeder erste Schritt ist schwer" - tak przetłumaczono tytuł. Zmieniono aranżację i piosenka stała się bardziej dynamiczna. W archiwach niemieckich można znaleźć w opisie do tego utworu tytuł: "Winter ist vorüber, draußen lacht der Mai..." - Zima przeszła, maj się śmieje...

Archiwa telewizyjne skrywają wiele niespodzianek. Z archiwum telewizji niemieckiej pochodzi bowiem teledysk do pierwszego wielkiego hitu Anny Jantar. Udało się odświeżyć obraz i dźwięk. Patrząc na ten materiał ma się wrażenie, że nagrany był nie tak dawno, jakby wczoraj. Zapraszamy do MULTIMEDIA, na premierę tego filmu, którego emisja miała miejsce 22 listopada 1975 roku. Tyle radości jest w tej piosence i tyle optymizmu, którego nam przecież dzisiaj tak bardzo potrzeba. 

                Wspomnienia o Annie towarzyszą nam przez cały czas. Brzmi nadal w uszach Jej głos - niepowtarzalny, dźwięczny, bursztynowy. Tak bardzo nam go wciąż brakuje i  trudno uwierzyć, że mijają dzisiaj 43 lata od chwili kiedy zamilkł na zawsze.

 

Filharmonia Opolska zaprasza!

   324742323_6116412855058955_8729693743379216982_n.jpg           Już 21 stycznia w stolicy polskiej piosenki, czyli w Opolu w Filharmonii im. Józefa Elsnera odbędzie się koncert pt. Tyle słońca w całym mieście - w hołdzie Annie Jantar. Informacje te podajemy dzięki mediom społecznościowym i informacjom od Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. 

            Solistkami koncertu będą młode i utalentowane wokalistki: Dalia Plewa-Sneka, Adrianna Górka oraz Anna Kaltbach. Towarzyszyć im będzie zespoł w składzie: Michał Hadasik - fortepian i prowadzenie koncertu, Tomasz "Burza" Burzyński - perkusja, Grzegorz Piasecki - kontrabas, Maciej Czemplik - gitara oraz Jakub Luboiński - saksofon.

           Anna Jantar debiutowała przed opolską publicznością. Często wspominała ten występ: "W Opolu "Pierwszy krok" przypadł do gustu bardziej publiczności niż jurorom, ale aplauz amfiteratru stanowił dla mnie wystarczającą satysfakcję. Zwłaszcza że w ślad za nim pojawiły się propozycje nagrań, koncertów w TV, kolejnych imprez w Polsce i poza granicami kraju". Anna Jantar debiutowała na KFPP w Opolu w 1973 roku piosenką pt. "Najtrudniejszy pierwszy krok". Nie otrzymała nagrody, ale od tej chwili rozpoczęła się artystyczna droga bursztynowej dziewczyny,

          Opole nie zapomniało o Annie Jantar, nie zapomniało...

 

Fot. Ryszard Łabus

 

Taniec - nie tylko latem!

Pasted_Graphic.jpeg           Blisko 44 lata temu w programie pierwszym telewizji NRD wyemitowano audycję rozrywkową pt. "Schätzen Sie Mal!" - w dowolnym tłumaczeniu tytuł oznacza po prostu: "Proszę zgadnąć, oszacować". Był to popularny quiz polegający na odgadnięciu zawodów kandydatów biorących w nim udział. Program był jednym z najpopularniejszych telewizyjnych show ówczesnej NRD nadawanym ponad 20 lat. 7 stycznia 1979 roku Anna Jantar wystąpiła w nim, śpiewając utwór pt. "Man tanzt nicht nur im Sommer". Autorzy piosenki - W. Schoene i W. Reich napisali go specjalnie dla Anny Jantar, która nagrała go najpierw dla radia. 

         Archiwa często kryją niespodzianki... Taką niespodzianką jest teledysk nagrany na potrzeby programu i odnaleziony po latach w Niemczech. 

        Taniec więc nie tylko latem - o tym przekonuje Anna w swoim ostatnim występie telewizyjnym w Niemczech. (Multimedia/Video/Programy TV)

         Dzisiejsza aktualizacja strony nie byłaby możliwa bez pomocy wielbicieli Anny Jantar, dla których Ona jest bez przerwy wzorem i inspiracją. Olafie Kosowski - serdeczne podziękowania! Danke schön!

                                Anna_Jantar_-_Man_tanzt.png

 

 

Drzewko Anna - Surmia bignoniowa

IMG_6966.jpg           Na początku listopada Natalia Kukulska zasadziła w Krakowie drzewo poświęcone Annie Jantar - to Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides).  Jest ona kolejnym dowodem pamięci o niezapomnianej Artystce. Takich gestów w mijajającym roku jest o wiele więcej. Anna Jantar i Jej wspomnienia pojawiały się z okazji dużych imprez telewizyjnych, takich jak 70-lecie TVP, czy 59. edycja KFPP w Opolu. Artyści młodego pokolenia, m.in. Dawid Podsiadło, czy Igo wraz z Natalią Szroeder, podjęli się interpretacji Jej piosenek. W najnowszych produkcjach filmowych, takich jak "Johnny" w reż. Daniela Jaroszka, czy "Królowa" (reż. Ł. Kośmicki) słyszymy głos Anny Jantar i słowa ... nic nie może przecież wiecznie trwać. 

           Po tak wielu latach od Jej odejścia młodzi artyści wracają do przebojów Anny. Na początku lat 80-tych jedno z prasowych wspomnień zatytułowano: "Anna Jantar - Przetrwanie w piosence". Tytuł tego wspomnienia mówi sam za siebie. Przetrwała...

          Do dzisiejszego newsa wykorzystano zdjęcie Anny Jantar z unikatowego programu telewizji niemieckiej, którego emisja miała miejsce 7 stycznia 1979 roku. Wiecej o tym programie i o samym występie Anny Jantar już wkrótce na łamach strony.

 

                                 

 

Refleksja i zaduma...

empik-winyl-collection-anna-jantar-w-iext119190064.jpg1 listopada - Dzień zadumy i refleksji. W tym dniu nasze myśli pobiegną wstecz, w tamte lata, kiedy było nas tutaj po prostu więcej. Wielu z nas, wielbicieli Anny Jantar, często powtarza, że Jej nagrobek na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie nie jest miejscem, które przywołuje wspomnienia. Ona ciągle obecna jest przecieź w muzyce i piosence. Ale każdego roku, tam na dalekim Żoliborzu pojawia się mnóstwo kwiatów, palą się setki zniczy... To dowody pamięci, od wszystkich, którzy Ją pokochali.

Mijają lata, kolejne pożegnania wpisują się w nasze życiorysy. W 1979 roku na ekranach kin pokazano kultowy dziś musical pt. Grease. Główne role zagrali w nim: Olivia Newton - John oraz John Travolta. Anna Jantar była wręcz zachwycona talentem i głosem pięknej Olivii, która w bieżącym roku przegrała walkę z chorobą. Utwór Hopelessly Devoted To You brzmi juź dzisiaj zupełnie inaczej.

Kiedy pod koniec swojej kariery Anna Jantar podróżowała po Czechosłowacji, miała okazję współpracować z wieloma czeskimi artystami. Najdłużej śpiewała z grupą Václava Neckářa - Bacilly. Z prywatnych rozmów wiadomo jednak, że jej wzorem, wręcz idolem, była Hana Zagorová, która włączyła do swojego repertuaru także piosenki Anny Jantar. Hana Zagorová odeszła w sierpniu tego roku.

Edward Hulewicz już na początku kariery Anny widział w niej dobrze zapowiadającą się piosenkarkę. Wspólne programy i teledyski m.in. do piosenki pt. Za zdrowie pań spowodowały, że wywiązała się między nimi ogromna więż sympatii i przyjaźni. Pan Edward Hulewicz zmarł 4 września b.r.

Wspomnienia będą towarzyszyć nam przez cały dzień, bo taśmy nie zmieniły się jeszcze w proch..., chociaż nic nie może wiecznie trwać.

Kilka dni temu w cyklu Empik Winyl Collection ukazała się składanka przebojów Anny Jantar. Okładka tego wydawnictwa jest głównym zdjęciem dzisiejszej aktualizacji.

 

307121501_650086236473779_3438956421317719510_n.jpg307946876_115100868007775_5644885634712824793_n.jpg129264071_10214678478754946_6118192438079287385_n.jpg

 

 

Jest kolejna Złota Płyta!

139-Scan-996.jpeg

W trakcie MFP Sopot w 1976 roku Anna Jantar otrzymała za longplay "Tyle słońca w całym mieście" bardzo znaczącą nagrodę w latach 70-tych - Złotą Płytę. Było to marzenie wielu artystów, ale żeby zdobyć to wyróźnienie trzeba było pochwalić się sprzedażą ponad stu tysięcy egzemplarzy czarnej winylowej płyty. W dzisiejszych czasach wydaje się to niemożliwe, ale w latach 70-tych, kiedy jedym źródłem muzki były kasety, płyty oraz programy muzyczne nadawane w radiu lub telewizji takie rekordy stawały się udziałem najbardziej cenionych i lubianych wykonawców. Pierwsza płyta Anny i tym samym Jej debiut na rynku muzycznym okazała się strzałem w dziesiątkę. Publiczność pokochała Ją bezgranicznie, ona sama natomiast odwdzięczała się coraz kolejnymi przebojami, nieświadomie tworząc historię polskiej muzki rozrywkowej. Od tego bardzo ważnego dla Anny Jantar wydarzenia wkrótce upłynie 46 lat. 

          ZPAV (Związek Producentów Audio-Video) poinformował w tym roku, że kompilacja przebojów Anny Jantar z cyklu: Złota Kolekcja wydana przez Pomaton/Werner Music Polska również pokryła się złotem! To kolejny sukces Anny Jantar i zarazem dowód na ponadczasowośc Jej piosenek. Czy można  wyobrazic sobie lepszy prezent urodzinowy dla dzisiejszej Jubilatki?

        Dzisiaj, 10 czerwca Anna Jantar obchodziłaby swoje 72 urodziny.

 zlota-kolekcja-radosc-najpiekniejszych-lat-spoczac-w-iext108291154.jpg

42 lata bez Anny

                    11.jpg "Kto nie daje więcej, niż otrzymał, jest Zerem, i jego przyjście na świat było całkiem zbyteczne". Tę myśl T. Manna wydrukowano w popularnym kalendarzu, na kartce z datą 14 marca 1980 roku. Przypadek, zrządzenie losu? Tego dnia odeszła Artystka, która dała znacznie więcej od życia, niż sama dostała w zamian. To Anna Jantar. Mijają 42 lata od Jej odejścia. Nadal jest wspominana, nadal jest kochana. W czasach Jej największych sukcesów zastanawiano się wielokrotnie nad fenomenem Jej sukcesu. Na łamach Miesięcznika Pracy Twórczej RADAR w 1975 roku napisano: Co w niej przykuwa uwagę? Godne zazdrości, usuwające wszystko w cień - zamiłowanie do śpiewu. Rutynowani piosenkarze starają się być oryginalni i nowocześni - nawet na siłę. Anna Jantar jest szczera z natury i na tym polega jej siła. Śpiewała o smutkach i radościach, o sprawach błahych i ważnych oraz o nadziei, której nam dzisiaj tak potrzeba. Zdjęcie Anny Jantar w dzisiejszej aktualizacji nie jest przypadkowe, dominują na nim barwy zółto - niebieskie, które w ostatnim czasie stały się m.in. symbolem nadziei na lepszy czas.

                         Na stronie umieściliśmy nowy folder AUTOGRAFY. To rękopisy Anny, notatki, czy widokówki wysyłane do rodziny i przyjaciół. Systematycznie będzie on powiększany, dzisiaj prezentujemy kolekcję Pawła Kubickiego.

                        Kanał Kino Polska Muzyka od wielu już lat prowadzi własną sentymentalną Listę Przebojów Top 30. We wczorajszym 494. wydaniu zwyciężył utwór pt. "Ktoś między nami" zaśpiewany przez Annę Jantar i Zbigniewa Hołdysa. To wzruszający dowód na ponadczasowość piosenek Anny, które pozostaną z nami na zawsze.

 

Ocalić od zapomnienia

Anna Jantar

 Ocalić od zapomnienia...
 

Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma.

                                                                                    Wisława Szymborska
        1 listopada w TV Polsat zapraszamy na koncert pt: "Ocalić od zapomnienia". Anna znalazła się w gronie artystów, których przeboje zabrzmiały ponownie na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W koncercie wystąpią m.in.: Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Felicjan Andrzejczak, Igor Herbut, Kuba Badach, Paweł Domagała, Justyna Steczkowska, Ania RusowiczSebastian Riedel, Jan MłynarskiSebastian Karpiel-Bułecka i inni. Transmisja o godz. 20.00. 
 
        Dzień Wszystkich Świętych sklania do refleksji nad przemijaniem i nad kruchością życia. Nic nie może wiecznie trwać... śpiewała Anna Jantar. Jej życie trwało tak krótko, a jednocześnie było tak bardzo intensywne i bogate, że mimo Jej przedwczesnej śmierci pozostała z nami na zawsze. Na przekór tytułowi tego wielkiego przeboju.
 
                                                                                                                                                               Wspomnijmy Ją także i dziś!