Dzisiaj

Uwielbiam festiwale!

100624.jpg         "Wręcz uwielbiam festiwale! To może się wydać trochę dziwne i zaskakujące, ale potrzebna mi jest ta atmosfera właśnie, to napięcie, które towarzyszy mi podczas koncertów festiwalowych itd. Ja posiadam tzw. tremę mobilizującą i im bardziej jestem zdenerwowana, stremowana, tym, wydaje mi się, że lepiej śpiewam" - tak Anna Jantar komentowała swoje występy na żywo w programie telewizyjnym z 1978 roku.

         Rozpoczął się już sezon festiwalowy w tym roku i dlatego zaglądamy dzisiaj do serwisu YouTube po kilka ciekawych interpretacji.

         Tydzień temu zakończył sie 61. KFPP w Opolu. W koncercie poświęconym twórczości Janusza Kondratowicza pt. Zakochani są wśród nas sporo było akcentów związanych z Anną Jantar. Przecież Janusz Kondratowicz był jednym z najważniejszych poetów, którzy tworzyli dla Anny, zwłaszcza w początkowym okresie jej kariery. Oto fragmenty koncertu:

-  Anna Karwan - Radość najpiękniejszych lat

- Wszyscy wykonawcy koncertu - Tyle słońca w całym mieście

          Utwory Anny Jantar są ponadczasowe i wciąż się do nich wraca i na tym polega ich wielka siła.

Z telewizyjnego archiwum przypominamy dzisiaj przeboje Anny Jantar: Tak dobrze mi w białym z 1979 roku i Na pół gwizdka nie ma co żyć (1977). To fragmenty koncertów zarejestrowanych w Domu Kultury w Żyrardowie oraz w Teatrze Wielkim w Łodzi . Udało się te materiały  odświeżyć i poprawić.

Występy Anny Jantar dostępne są od dzisiaj w MULTIMEDIACH.

              Dzisiaj 10 czerwca. Jest to szczególna data w kalendarzu. Dokładnie 74 lata temu w Poznaniu przyszła na świat Anna Maria Szmeterling. Była sobota...

 

OPRACOWANIE MATERIAŁOW VIDEO: OLAF KOSOWSKI

 

 

Nic nie może wiecznie trwać...

image001.jpg        Nic nie może wiecznie trwać... tytuł ostatniego, wielkiego przeboju Anny Jantar jest bardzo przekorny. Przecież pamięć ludzka jest bardzo ulotna, w ferworze spraw i problemów zapominamy tamte late, pejzaże minionych chwil i tych, którzy byli częscią nas samych. O Annie nie da się zapomnieć, Ona nadal jest. Spójrzmy na  statystyki. W książce Jarosława Wasika, dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, pt. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Przemiany, wyobraźenia, rzeczywistość znajduje się wiele ciekawych badań i spostrzeżeń.. Przytaczamy kilka faktów:

- W ankiecie pt. Zapamiętanie przez publiczność gwiazd muzyki rozrywkowej lat 70, Anna Jantar znajduje się na 2. miejscu z 67,10 % głosów.

- W podsumowaniu na 20. najlepiej zapamiętanych gwiazd Opola - Anna tym razem jest na miejscu 6. z 67,10 % głosów.

- Grupa najmłodszych ankietowanych wskazuje nadzwyczaj często Annę Jantar, jako najbardziej zapamiętaną gwiazdę opolskiego festiwalu. To pozycja nr 5 (72,78% głosów).

Anna zawsze jest w pierwszej piątce, w czołówce... a minęło już tyle lat, od kiedy tworzyła. Tak bardzo zmieniła się od tamtego czasu muzyka i styl.

                Kilka dni temu, platforma audio Spotify ogłosiła Annę Jantar ambasadorką EQUAL Polska, publikując jednocześnie w wersji cyfrowej nagrania z jej ostatniej płyty, wydanej w 1980 roku. Wielka dama nie zamilkła i wciąż jest wsród nas.

                                                                                                                          Dziś obchodzimy 44. rocznicę Jej śmierci.

Pamiętamy...

IMG_2226.jpg       Anna Jantar pozostała w naszej pamięci. Pozostały jej piosenki i niezapomniany głos. Chociaż pamięć ludzka jest krucha i ulotna to w przypadku Anny w ogóle się to nie sprawdza.

      1 listopada nasze myśli i wspomnienia biegną do tych, których już nie ma... Jest to dzień wspomnień, zarezerwowany w naszej kulturze dla przeszłości. Dzięki wspomnieniom i piosenkom Anny Jantar będzie na pewno nam łatwiej żyć. Mimo upływu lat jest jej bowiem w naszym życiu wciąż tak wiele.

       Pamiętamy!

 

P.S. Zdjęcie do dzisiejszej aktualizacji to magnes z wizerunkiem Anny Jantar z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Anna Jantar... w filatelistyce!

  IMG_1061.jpg        10 czerwca to szczególna data w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Tego dnia, 73 lata temu urodziła się Anna Jantar - wybitna artystka, która wyśpiewała nam lata 70-te. W ten szczególny dzień Poczta Polska przygotowała piękną niespodziankę - znaczek z wizerunkiem Anny Jantar według projektu Agnieszki Sancewicz.

        Okazji do wspomnień i refleksji będzie sporo w najbliższych dniach. TVP Kultura zaprasza do oglądania programów wspomnieniowych z Anną Jantar:

        - 10 czerwca o godz. 7:00 Koncert: Tyle słońca. Przeboje Anny Jantar. cz. 1

        - 17 czerwca o godz. 7:00 Koncert: Tyle słońca. Przeboje Anny Jantar. cz. 2

        - 02 lipca o godz. 17:15 Niedziela z ... twórczością Anny Jantar.

Na platformie VDO TVP moźna również obejrzeć wspomnienie o Annie pt. "Tacy byliśmy" emitowane po raz pierwszy 3 czerwca b.r.

         Trwa 60. KFPP w Opolu. Powodów do wspomnień i wzruszeń na pewno będzie mnóstwo. Natomiast już 22 czerwca w Ursynowskim Centrum Kultury w Warszawie odbędzie się finał Ogólnopolskiego konkursu Piosenek Anny Jantar "Tyle słońca w całym mieście". Obok laureatów na scenie wystąpi również z własnym recitalem Natalia Kukulska.

 

 

 

   

Warszawa, Reymonta 21

3392552VB52_3455894768024702_2065451774011452562_n.jpg          11 kwietnia o godz. 10:00 na warszawskich Bielanach, w domu przy ul. Reymonta, w którym mieszkali Anna Jantar i Jarosław Kukulski, odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu Im właśnie poświęconego.

           Zostali w sercach i wspomnieniach swoich sąsiadów, przyjaciół, mieszkańców Bielan - przeczytać można w mediach społecznościowych Burmistrza Dzielnicy Bielany - Grzegorza Pietruczyka. Na falach radia RMF FM burmistrz dodał jeszcze, że data odsłonięcia muralu jest nieprzypadkowa. 11 kwietnia - to bowiem data ślubu Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Wybór wydaje się więc trafny i słuszny.

         Autorem tego wzruszającego i pięknego projektu jest grafik - Adam Źebrowski. Na uroczystości odłonięcia muralu będzie obecna córka Anny i Jarosława - Natalia Kukulska.

        "Źycia mała garść"- to tytuł piosenki i koncertów, podczas których wzruszaliśmy się kilka lat temu, wspominając Annę Jantar i Jarosława Kukulskiego. Ich życia mała garść pozostała z nami - na zawsze.

Fot. media społecznościowe dzielnicy Bielany.

 

 

 

14 marca 2023

Bildschirmfoto_2023-03-12_um_19.56.46.png"Najtrudniejszy pierwszy krok" - pierwszy, wielki przebój Anny Jantar stał się piosenką wszech czasów, wielokrotnie nagrywaną i interpretowaną. Ale początki tego utworu wcale nie były łatwe, premiera hitu na KFPP w Opolu w 1973 roku przeszła bez echa.  Mozolnie, z wielkim trudem piosenka wspinała się na listy przebojów, aby wreszcie zwycieżyć. Udało się! Na polskiej scenie muzycznej pojawiła się wtedy młoda, czarnowłosa piosenkarka - Anna Jantar. Tak rozpoczęła swoją przygodę z muzyką.

W 1975 roku na gościnnych występach w Niemczech Anna zaśpiewała ten swój pierwszy, wielki hit po niemiecku. "Jeder erste Schritt ist schwer" - tak przetłumaczono tytuł. Zmieniono aranżację i piosenka stała się bardziej dynamiczna. W archiwach niemieckich można znaleźć w opisie do tego utworu tytuł: "Winter ist vorüber, draußen lacht der Mai..." - Zima przeszła, maj się śmieje...

Archiwa telewizyjne skrywają wiele niespodzianek. Z archiwum telewizji niemieckiej pochodzi bowiem teledysk do pierwszego wielkiego hitu Anny Jantar. Udało się odświeżyć obraz i dźwięk. Patrząc na ten materiał ma się wrażenie, że nagrany był nie tak dawno, jakby wczoraj. Zapraszamy do MULTIMEDIA, na premierę tego filmu, którego emisja miała miejsce 22 listopada 1975 roku. Tyle radości jest w tej piosence i tyle optymizmu, którego nam przecież dzisiaj tak bardzo potrzeba. 

                Wspomnienia o Annie towarzyszą nam przez cały czas. Brzmi nadal w uszach Jej głos - niepowtarzalny, dźwięczny, bursztynowy. Tak bardzo nam go wciąż brakuje i  trudno uwierzyć, że mijają dzisiaj 43 lata od chwili kiedy zamilkł na zawsze.

 

Filharmonia Opolska zaprasza!

   324742323_6116412855058955_8729693743379216982_n.jpg           Już 21 stycznia w stolicy polskiej piosenki, czyli w Opolu w Filharmonii im. Józefa Elsnera odbędzie się koncert pt. Tyle słońca w całym mieście - w hołdzie Annie Jantar. Informacje te podajemy dzięki mediom społecznościowym i informacjom od Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. 

            Solistkami koncertu będą młode i utalentowane wokalistki: Dalia Plewa-Sneka, Adrianna Górka oraz Anna Kaltbach. Towarzyszyć im będzie zespoł w składzie: Michał Hadasik - fortepian i prowadzenie koncertu, Tomasz "Burza" Burzyński - perkusja, Grzegorz Piasecki - kontrabas, Maciej Czemplik - gitara oraz Jakub Luboiński - saksofon.

           Anna Jantar debiutowała przed opolską publicznością. Często wspominała ten występ: "W Opolu "Pierwszy krok" przypadł do gustu bardziej publiczności niż jurorom, ale aplauz amfiteratru stanowił dla mnie wystarczającą satysfakcję. Zwłaszcza że w ślad za nim pojawiły się propozycje nagrań, koncertów w TV, kolejnych imprez w Polsce i poza granicami kraju". Anna Jantar debiutowała na KFPP w Opolu w 1973 roku piosenką pt. "Najtrudniejszy pierwszy krok". Nie otrzymała nagrody, ale od tej chwili rozpoczęła się artystyczna droga bursztynowej dziewczyny,

          Opole nie zapomniało o Annie Jantar, nie zapomniało...

 

Fot. Ryszard Łabus

 

Taniec - nie tylko latem!

Pasted_Graphic.jpeg           Blisko 44 lata temu w programie pierwszym telewizji NRD wyemitowano audycję rozrywkową pt. "Schätzen Sie Mal!" - w dowolnym tłumaczeniu tytuł oznacza po prostu: "Proszę zgadnąć, oszacować". Był to popularny quiz polegający na odgadnięciu zawodów kandydatów biorących w nim udział. Program był jednym z najpopularniejszych telewizyjnych show ówczesnej NRD nadawanym ponad 20 lat. 7 stycznia 1979 roku Anna Jantar wystąpiła w nim, śpiewając utwór pt. "Man tanzt nicht nur im Sommer". Autorzy piosenki - W. Schoene i W. Reich napisali go specjalnie dla Anny Jantar, która nagrała go najpierw dla radia. 

         Archiwa często kryją niespodzianki... Taką niespodzianką jest teledysk nagrany na potrzeby programu i odnaleziony po latach w Niemczech. 

        Taniec więc nie tylko latem - o tym przekonuje Anna w swoim ostatnim występie telewizyjnym w Niemczech. (Multimedia/Video/Programy TV)

         Dzisiejsza aktualizacja strony nie byłaby możliwa bez pomocy wielbicieli Anny Jantar, dla których Ona jest bez przerwy wzorem i inspiracją. Olafie Kosowski - serdeczne podziękowania! Danke schön!

                                Anna_Jantar_-_Man_tanzt.png

 

 

Drzewko Anna - Surmia bignoniowa

IMG_6966.jpg           Na początku listopada Natalia Kukulska zasadziła w Krakowie drzewo poświęcone Annie Jantar - to Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides).  Jest ona kolejnym dowodem pamięci o niezapomnianej Artystce. Takich gestów w mijajającym roku jest o wiele więcej. Anna Jantar i Jej wspomnienia pojawiały się z okazji dużych imprez telewizyjnych, takich jak 70-lecie TVP, czy 59. edycja KFPP w Opolu. Artyści młodego pokolenia, m.in. Dawid Podsiadło, czy Igo wraz z Natalią Szroeder, podjęli się interpretacji Jej piosenek. W najnowszych produkcjach filmowych, takich jak "Johnny" w reż. Daniela Jaroszka, czy "Królowa" (reż. Ł. Kośmicki) słyszymy głos Anny Jantar i słowa ... nic nie może przecież wiecznie trwać. 

           Po tak wielu latach od Jej odejścia młodzi artyści wracają do przebojów Anny. Na początku lat 80-tych jedno z prasowych wspomnień zatytułowano: "Anna Jantar - Przetrwanie w piosence". Tytuł tego wspomnienia mówi sam za siebie. Przetrwała...

          Do dzisiejszego newsa wykorzystano zdjęcie Anny Jantar z unikatowego programu telewizji niemieckiej, którego emisja miała miejsce 7 stycznia 1979 roku. Wiecej o tym programie i o samym występie Anny Jantar już wkrótce na łamach strony.

 

                                 

 

Refleksja i zaduma...

empik-winyl-collection-anna-jantar-w-iext119190064.jpg1 listopada - Dzień zadumy i refleksji. W tym dniu nasze myśli pobiegną wstecz, w tamte lata, kiedy było nas tutaj po prostu więcej. Wielu z nas, wielbicieli Anny Jantar, często powtarza, że Jej nagrobek na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie nie jest miejscem, które przywołuje wspomnienia. Ona ciągle obecna jest przecieź w muzyce i piosence. Ale każdego roku, tam na dalekim Żoliborzu pojawia się mnóstwo kwiatów, palą się setki zniczy... To dowody pamięci, od wszystkich, którzy Ją pokochali.

Mijają lata, kolejne pożegnania wpisują się w nasze życiorysy. W 1979 roku na ekranach kin pokazano kultowy dziś musical pt. Grease. Główne role zagrali w nim: Olivia Newton - John oraz John Travolta. Anna Jantar była wręcz zachwycona talentem i głosem pięknej Olivii, która w bieżącym roku przegrała walkę z chorobą. Utwór Hopelessly Devoted To You brzmi juź dzisiaj zupełnie inaczej.

Kiedy pod koniec swojej kariery Anna Jantar podróżowała po Czechosłowacji, miała okazję współpracować z wieloma czeskimi artystami. Najdłużej śpiewała z grupą Václava Neckářa - Bacilly. Z prywatnych rozmów wiadomo jednak, że jej wzorem, wręcz idolem, była Hana Zagorová, która włączyła do swojego repertuaru także piosenki Anny Jantar. Hana Zagorová odeszła w sierpniu tego roku.

Edward Hulewicz już na początku kariery Anny widział w niej dobrze zapowiadającą się piosenkarkę. Wspólne programy i teledyski m.in. do piosenki pt. Za zdrowie pań spowodowały, że wywiązała się między nimi ogromna więż sympatii i przyjaźni. Pan Edward Hulewicz zmarł 4 września b.r.

Wspomnienia będą towarzyszyć nam przez cały dzień, bo taśmy nie zmieniły się jeszcze w proch..., chociaż nic nie może wiecznie trwać.

Kilka dni temu w cyklu Empik Winyl Collection ukazała się składanka przebojów Anny Jantar. Okładka tego wydawnictwa jest głównym zdjęciem dzisiejszej aktualizacji.

 

307121501_650086236473779_3438956421317719510_n.jpg307946876_115100868007775_5644885634712824793_n.jpg129264071_10214678478754946_6118192438079287385_n.jpg