Dzisiaj

Anna Jantar

            W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu jednym z najbardziej cennych i oczekiwanych eksponatów (ekspozycja ta nie jest stała) jest beżowa, festiwalowa sukienka Anny Jantar. Pochodzący ze zbiorów prywatnych eksponat - to wspomnienie pewnej niezapomnianej muzycznej epoki i jednej z jej najpopularniejszych gwiazd. O tym, jak bardzo Anna Jantar kojarzy się z Opolem - opowiada dyrektor opolskiego muzeum Jarosław Wasik.

          "Z twórczością Anny Jantar zetknąłem się jako licealista. To bylo już po Jej śmierci, ponieważ kiedy zdarzył się wypadek, w którym zginęła, byłem dzieckiem. Dopiero później, obserwując festiwal w Opolu, poznałem znacznie głębiej dorobek artystyczny Anny Jantar. Kiedy śpiewałem w Opolu w koncercie Debiuty i ubiegałem się o Nagrodę im. Anny Jantar, miałem już pełną świadomość fenomenu piosenkarki!

              (...) Dwukrotnie, przygotowując materiał do mojej pracy doktorskiej, przeprowadzałem badania w kontekscie KFPP w Opolu na temat najbardziej rozpoznawalnych wykonawców tego festiwalu. Bez względu na wiek i na miejsce zamieszkania, wszystkie grupy społeczne wskazywaly na Annę Jantar. Ona mieściła się w pierwszej piątce tych najbardziej popularnych i rozpoznawalnych artystów. Jest ikoną festiwalu w Opolu, choć nie otrzymała na nim nigdy żadnej nagrody. Fakt, że od 1984 roku debiutantom przyznaje sie nagrodę im. Anny Jantar, powoduje, że ta jej „ikoniczność” jeszcze bardziej sie utrwala. Pomysłodawczyni tej nagrody, Halina Frąckowiak, wykonała tytaniczną pracę, pisząc do gazet, ministerstwa, radia i telewizji, aby w taki sposób upamiętniać swoją przyjaciółkę. Udało się… Myślę, że wszyscy laureaci „Debiutów”  są niezwykle dumni, posiadając właśnie nagrodę im. Anny Jantar. Moim zdaniem o wiele bardziej liczy się to wyróżnienie niż nagroda publiczności".

               Dzisiaj, w dniu Wszystkich Świętych, nasze myśli wędrują do tych, których nie ma już wśród nas. Pozostała pamięć, ulotna i niedoskonała, ale wciąż żywa. Wspomnijmy dziś także Annę Jantar.

               6 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się koncert pt. "Życia mała garść". Wydarzenie to dostępne jest od wczoraj na platformie VOD PLAY Kraków: https://playkrakow.com/vods/vod.232. Natomiast pełna wersja refleksji Jarosława Wasika o Annie znajduje się w zakładce WSPOMNIENIA.