Dzisiaj

Anna_Jantar.png

               Aż trudno uwierzyć, że w bieżącym roku mija 45 lat od wydania kultowej płyty Anny Jantar pt. Za każdy uśmiech. Był to drugi longplay w jej karierze, reklamowany już na MFP w Sopocie w 1976 roku. Wtedy to Anna Jantar otrzymała Złotą Płytę za swój debiut na rynku fonograficznym; był to krążek pt. "Tyle słońca w całym mieście". W jednym z wywiadów tak mówiła o piosenkach z nowej płyty: W styczniu 1976 roku nagrałam dla Muzy nowego longplaya. Znalazło sie na nim 11 pozycji, a wśród nich, obok kilku znanych, także premierowe: „Za każdy uśmiech”, Biały wiersz od ciebie”, “Będzie dość”. Są to, jak mi się wydaje, piosenki przebojowe, utrzymane w różnych rytmach i stylach – od walca do rock and rolla. W nagraniach towarzyszyła mi orkiestra pod dyrekcją Jarosława Kukulskiego. Rok później, 29 marca 1977 w telewizyjnym Studio 2 również i ta płyta pokryła się złotem. Chciałabym podziękować (…) Państwu – powiedziała – bo to przecież Wasza nagroda dla mnie. Jestem z tego powodu ogromnie szczęśliwa. Dziękuję raz jeszcze.

               45 lat od premiery tej płyty następuje kolejna odsłona tego krążka. Polskie Nagrania już 18 czerwca zaprezentują reedycję płyty, tym razem ... w kolorze granatowym.

              Płyty winylowe przechodzą od kilku lat prawdziwy renesans. Na rynku pojawiają się różnej jakości wydawnictwa, ale ta płyta niewątpliwie powinna znaleźć sie w zbiorach fanów Artystki, która dzisiaj obchodzi 71. rocznicę urodzin.

        10 czerwca 1950 roku w Poznaniu w szpitalu przy ul. Polnej o godz. 7.30 urodziła się dziewczynka - Anna Maria Szmeterling, a jak się okazało kilkanaście lat później, jedna z największych gwiazd polskiej estrady.